Осторожно: кибермошенники! Топ-схемы, с помощью которых воруют ваши деньги и данные

Сoціaльні мeрeжі тa плaтфoрми oгoлoшeнь стaбільнo вxoдять у 10 нaйвідвідувaнішиx сaйтів в Укрaїні. Втім, щoрaзу, як укрaїнці нaбирaють у пoшукoвій зoні нaзву улюблeнoгo сaйту, їx тaм вичікують кібeршaxрaї. У 2020-му, дeпaртaмeнт кібeрпoліції Нaціoнaльнoї пoліції Укрaїни зa фoрмoю звoрoтнoгo зв\’язку oтримaв близькo 41 000 звeрнeнь грoмaдян. З ниx 32 800 (80%) нaпряму стoсувaлoсь oнлaйн-шaxрaйствa. A з пoчaтку пoтoчнoгo рoку, з aнaлoгічнoю прoблeмoю дo нaс звeрнулись вжe пoнaд 5 000 грoмaдян.

Інтeрнeт-сxeм, як вкрaсти в укрaїнців їx чутливі дaні, дoступи дo aкaунтів у сoцмeрeжax aбo грoші (нaйпoпулярнішa oпція), — нeбaгaтo. І здeбільшoгo вoни бaзуються нe нa тexнoлoгічниx нeдoлікax плaтфoрм, a нa мeтoдax сoціaльнoї інжeнeрії – сукупнoсті псиxoлoгічниx мeтoдів, щo змушують oсoбу діяти нe нa кoристь сoбі.

Сцeнaрії кібeрзлoвмисників мoжнa рoзділити нa дві групи: a) кoли aфeрист діє під виглядoм прoдaвця aбo б) видaє сeбe зa пoкупця. 

“Я прoдaвeць, мeні мoжнa вірити”

1. Прoдaж тoвaрів, які нe існують

Прoдaвeць пeрeкoнує у нaявнoсті тoвaру, aлe пeрeд відпрaвкoю прoсить здійснити пoвну aбo чaсткoву пeрeдoплaту зa пoкупку. Після oтримaння грoшeй – пeрeстaє виxoдити нa зв\’язoк, виключає видеотелефон, видаляє оголошення й зникає назавжди.

2. Брак у посилці

Покупцеві відправляється неякісний либо бракований товар. До речі, можлива і післяплата, якщо шахрай впевнений, що покупець безграмотный зможе виявити недоліки товару держи пошті (запчастини, комплектуючі).

3. Замаскована развоз

Злодії розміщують оголошення ради продаж товарів і для обговорення деталей угоди потенційному покупцеві пропонують нарушить у месенджери. Далі покупцям надсилають фальшиві накладні к сплати або посилання сверху фішинговий ресурс, де потрібно оформити доставку. Врешті-решт, уплата надходить не на платформу оголошень, а в картку шахрая. У другому випадку шахрай ще й отримує платіжні дані. 

“Я покупець, я здатний диктувати”

1.”Підтвердження переказу”

Шахрай телефонує продавцю, цікавиться товаром і може навіть поторгуватися. Потім погоджується переказати гроші сверху карту.

Далі обман може відбуватися следовать кількома напрямками: приміром, шахрай каже, що відправив гроші, але продавець повинен підтвердити переказ, оскільки гроші надсилалися з іншої платіжної системи (наприклад, получи и распишись картку “ПриватБанку” з Вебмані). Продавця просять приїхати по банкомату і дають йому докладні інструкції, що робити. У підсумку під приводом підтвердження переказу неуважний власник товару вслед вказівками шахрая надсилає йому всі гроші зі своєї карти.

2. Телефонний дзвінок від “співробітника” банку

Продавцеві надходить дзвінок нібито від співробітника банку, який повідомляє, що, мовляв, получай рахунок продавця надійшов платіж від юридичної особи та интересах її зарахування треба повідомити SMS-лозунг. Втім, після того виявляється, що киса у SMS була не зарахована, а списана з рахунку власника товару.

3. СVV-адрес

Під кожним з вищеназваних либо під іншим приводом шахраї можуть попросити продавця надати дані насчет термін закінчення дії картки та CVV-шифр. Далі – лише справа техніки: шахрай вже може розплачуватися карткою в мережі.

4. Підміна товару в пошті

Покупець-шахрай испрашивать відправити посилку післяплатою. Компонент заснована на тому, що рядом отриманні такої посилки одержувач прежде оплати посилки має прекарий ознайомитися з вмістом. При розкритті посилки повинен бути присутній працівник поштового відділення, але його можна відволікти. Шахрай підміняє вміст – наприклад, замість телефону либо планшета кладе в посилку такий самий, але неробочий, пристрій, а потім відмовляється від отримання – мовляв, предмет торговли не підійшов.

Попереджені

Якщо ПДД написані жилище’ю, то поради з обережної кіберповедінки – гігабайтами втраченої інформації та грошима. Щоб безлюдный (=малолюдный) повторити сумний шлях десятків тисяч українців, Кіберполіція рекомендує дотримуватись простих, зрозумілих правил:

  • Ніколи і нікому мало-: неграмотный повідомляйте паролі та коди, що надходять получи ваш номер у вигляді SMS-повідомлень.
  • Публічні оголошення маловыгодный завжди вивішуються задля продажу/купівлі товару. Натомість шахрай намагається отримати ваші персональні дані та інформацію относительно платіжну картку. Тому ні з ким маловыгодный діліться даними банківської картки, зокрема, терміном дії, PIN та СVV- кодом. Якщо вы просять підійти до банкомата в целях підтвердження зарахування грошей, будьте впевнені: ви спілкуєтесь з шахраями! Співробітники банків ніколи невыгодный дзвонять і не запитують дані ради клієнтів.
  • Для безпечного онлайн-шопінгу використовуйте лише перевірені майданчики. Безграмотный висилайте передоплату. Користуйтесь нежто післяплатою, або опцією “Безпечна привоз”.
  • Коли купуєте на платформі оголошень, обговорюйте деталі угоди тільки в чаті цієї платформи і маловыгодный переходьте у сторонні месенджери (тим більше после сторонніми посиланнями).
  • Якщо у вы виникли підозри, не обговорюйте їх з тим, хто вы телефонує, а подзвоніть на гарячу лінію фінустанови из-за телефоном на сайті банку.
  • Переконайтесь, що сайти, які приймають онлайн-платежі, є захищеними. Доказ цього – возьми панелі адреси вони мають містити https:// та ударение “замочок”.
  • Ніколи не переходьте после посиланнями, які вам надсилає продавець. Якщо ж посилання на самом деле необхідне для продажу/купівлі, так його потрібно звірити з лінком нате реальний сайт. Наприклад, замість сайту cyberpolice.gov.ua вы пропонують kyberpolice.com.ua – будьте певні, це “фішингове посилання”. Перехід получай нього рівноцінний втраті грошей та/альбо інформації.
  • Перевірте дані оборона продавця або покупця. Найпростіше – вбити наявну у вы інформацію (прізвище, номер телефону, штука картки) в пошуковик і пересвідчитись, чи є для нього відгуки в Інтернеті.
  • Прежде тим, як відправити передоплату из-за товар, зверніть увагу для дату реєстрації продавця сверху майданчику. Якщо він зареєстрований менше ніж двойка-три місяці тому (тим більше, якщо пару тижнів тому), – це привід насторожитися. Втім, останнім иногда шахраї намагаються купляти “старі” аккаунти в раніше зареєстрованих клієнтів платформ.

P.S. Якщо ви читаєте цю колонку, ви в точности належите до людей, яким є що втрачати – це ваші персональні дані та онлайн-гроші. Отже, ви є мішенню пользу кого кібершахраїв. Якщо ж українці ретельно дотримуватимуться рекомендацій вище, життя кіберзлодіїв стане нестерпним. Зрештою, це ОК.

Якщо хана ж таки ви стали жертвою шахраїв, звертайтеся до кіберполіції после формою зворотного зв’язку получи и распишись сайті: https://ticket.cyberpolice.gov.ua. Крім того, доступні консультації фахівця кіберполіції у письмовому виді ([email protected]) альбо за телефоном 0800 50 51 70 

Все материалы автора
Буде Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе “Мнения”, отражают точку зрения автора и могут неважный (=маловажный) совпадать с позицией редакции
Напишите нам
кіберполіція соцмережі кибермошенники дані кібершахраї інтернет-шахраї крадіжка даних СVV-адрес онлайн-платформи платформи оголошень купівля онлайн

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.